Rázová vlna ako moderná terapia pri liečbe bolestí

mar 10, 2023

Zdieľajte toto:

Mnohí z nás trpia častými bolesťami chrbta, kĺbov alebo svalov. Dnes už máme rôzne moderné spôsoby, ako sa bolestí postupne zbaviť a efektívne si pomôcť.

Počuli ste už o terapii rázovou vlnou?

Jednou z možností, ako si pomôcť napríklad pri už spomínaných bolestiach, je aj rázová vlna, o ktorej ste už možno počuli. Ide o moderný spôsob liečby, resp. ošetrenia, ktoré sa využíva v praxi. S určitosťou sa dá povedať, že terapia bezbolestnou rázovou vlnou je vhodná na rôzne typy ochorení, predovšetkým však na bolesti kĺbov, svalov, šliach alebo krížov. Konkrétne sa môže jednať o diagnózy, ako je napríklad:

  • pätová ostroha
  • tenisový lakeť
  • bolesti drieku a krčnej oblasti
  • zápaly šliach
  • svalové zranenia

 

Ako liečba rázovou vlnou prebieha?

V prvom rade treba zdôrazniť, že priebeh tejto terapie je absolútne bezbolestný. Terapia rázovou vlnou prebieha pomocou prístroja. Po nanesení kontaktného gélu sa hlavica prístroja priloží na ošetrované miesto a v závislosti od diagnózy sa 15 – 30 minút realizuje terapia. Pacient  pritom môže ležať alebo sedieť, tak aby celý proces bol preňho komfortný.

S použitím tohto prístroja je už dokonca možné transdermálne (teda cez kožu) preniesť liečivá, ako je kyselina hyalurónová alebo ozón.  Dajú sa tak ošetriť zdegenerované artrotické kĺby, resp. zapálené miesta. Takto prenesené liečivá priamo zmierňujú zápalové prejavy a navodzujú regeneráciu kĺbov, a to bez invazívneho pichania látok do tela. Všetko teda prebieha veľmi komfortne, bez bolesti. Energia prístroja rázovej vlny jednoducho pretláča liečivo dovnútra kĺbu a tak ho regeneruje.

Kedy pocítite zlepšenie a účinok terapie?

Podľa primára Neurochirurgickej kliniky FNsP v Nových Zámkoch, MUDr. Martina Meliška, ktorý používa rázovú vlnu v praxi, všetko záleží na konkrétnej diagnóze: „Vhodných je určite viacero ošetrení, odporúčame 5 a viac.“

Pri akútnom stave je zlepšenie citeľné prakticky ihneď, napr. ak sa jedná o svalové zranenie. Pri chronických diagnózach, ako je povedzme pätová ostroha, je účinok postupný a doznieva aj po absolvovaní terapie. Sú aj isté kontraindikácie, kedy sa terapia neodporúča. Ide najmä o stavy po implantácii kovových náhrad, nádorové ochorenia alebo otvorené kožné afekcie.

Rázová vlna a skrášľovanie

Áno, táto terapia je vhodná aj pri skrášľovaní! Napríklad na regeneráciu a zmiernenie prejavov pri celulitíde a odbúravaní tuku. Zvlášť účinná je na skoršie štádiá celulitídy, kde pomáha rozpúšťať nahromadené tukové vankúšiky a pri fibróznych prejavoch pomáha zmierňovať napätie v pokožke a zlepšuje subjektívny pocit na tele.

Dalo by sa povedať, že oblasti s predilekčným výskytom celulitídy, teda brucho, stehná a koža na pažiach sú asi najžiadanejšími oblasťami pre skrášlenie rázovou vlnou.

Kde zmeny pri odbúravaní tuku najrýchlejšie vidno?

To je údajne tiež veľmi individuálne. Všeobecne sa však dá konštatovať, že v prípade podobných ošetrení spojených so skrášľovaním si terapia vyžaduje viac sedení. Môže to byť aj 10 a viac. Tiež aplikácia je vzhľadom na ošetrovanú plochu tela dlhšia a teda treba počítať s terapiami dlhými okolo 30 – 50 minút.

Je rázová vlna vhodná po operácii?

Odhliadnuc od kontraindikácií, ktoré sme už spomenuli vyššie, sa dá terapia rázovou vlnou absolvovať aj po operáciách ako pooperačná regenerácia. Je doslova priam vhodná! Samozrejme, že je to opäť individuálne, ale odporúča sa začať až tak približne mesiac po operácii. Pacient môže pri terapii na pooperačný status určite upozorniť.

Terapia rázovou vlnou je teda skvelou metódou pri rôznorodých bolestivých diagnózach, zápaloch, regeneruje svaly a kĺby bez nutnosti vpichovania liečiv do tela. Rovnako sa dá používať aj na regeneráciu a odbúravanie tukov. Pokiaľ máte záujem ju absolvovať v Nových Zámkoch, volajte +421 902 157 864 alebo napíšte na objednavky@neurospinemed.sk

Zdieľajte toto: